Art Deco stiil interjööris

7 detsember 2020

Art Deco stiil on kerge, elegantne, eklektiline disainisuund, kus edukalt ühinevad erinevate kultuuride pitserid: aafrika eksootika, india motiivid, egiptuse kunst ja ampiirstiil. See eksootiline segu on määranud üllatada ja rõõmustada nii omanikke kui ka külalisi.

Sõna otseses mõttes tähendab Art Deco dekoratiivkunsti. See suundumus ilmus 20. sajandi 30. aastatel Ameerika ja Lääne-Euroopa riikides mitme stiili ühendamise tulemusel, edukalt asendades juugendstiili. Selles suunas sisekujunduse valivad kõige sagedamini eliitklassi esindajad, kellel on rafineeritud maitse ja kes ei kujuta oma elu luksuseta ette. Nad ei karda julgeid ja keerukaid vorme, nad teavad, kuidas teisi eksklusiivsete esemetega üllatada.

Art Deco stiil on eklektiline, s.t. koosneb teiste kujundussuundade segust, kusjuures valitud elemendid ei ole lähedased, vaid pigem vastuolulised. Stiil on luksuslikj a silmatorkav, isegi agressiivne. Selle kujutamiseks kasutatakse kalleid viimistlusmaterjale, eksplosiivset disainmööbelit ja palju aksessuaare.

Art Deco interjööri eripära on ranged geomeetrilised kujundid. Muud iseloomulikud tunnused:

  1. selged jooned
  2. astmelised vormid
  3. kujundus painete ja siksakidena
  4. kontrastid ja heledad kontuurid
  5. massiivsed peeglid

Selles suunas ruumi kaunistamisel tuleb kasutada kalleid ja haruldasi looduslikke materjale. Klaas, puit, ehtne nahk, lakitud pinnad, elevandiluu, alumiinium, roostevaba teras, läikivad keraamilised või kiviplaadid on kõik Art Deco lahutamatu osa.

Stiili üldise keerukuse, suur hulka geomeetrilisi aktsente, erineva tekstuuriga tekstiili tõttu, mis tõmbavad endale tähelepanu, ei saa Art Decos kasutada liiga eredaid küllastunud värve. Art Deco värvipõhjaks on rahulikud pastelsed värvid. Ainult aktsendid võivad olla erksamad toonid.

 

Mööbel on Art Deco stiili interjööri alus. See on kallis, keeruline, toretsev – ühesõnaga luksuslik. See on valmistatud klassikalises stiilis, millel on samet, nikerdatud mustrid, kuid kaasaegse motiiviga. Erinevalt klassikalistest stiilidest on Art Deco mööbel tavaliselt tume. Kasutatavad värvid on samad mis kaunistuses: must, tumesinine, tumelilla, tumepruun, tumehall.

Art Deco on stiil, mis aktsepteerib suurt hulka dekoratsioone, kuid need peavad olema kvaliteetsed ja ajalooga esemed. Odavate iluasjakeste asetus lähimast supermarketist ei sobi.

Art Decos on valgustusel suur tähtsus. Kasutatakse keerukaid ilusaid lühtreid, võresid ja põrandalampe. Sest kasutatakse palju tumedaid tekstiile, valgust peaks olema palju.